Elektromagnety

Elektromagnet ve své nejjednodušší formě je vlastně drát svinutý do smyček. Takovéto smyčce se říká solenoid. Když smyčkou prochází elektrický proud, vytvoří se kolem ní magnetické pole. Orientace tohoto pole se dá určit podle pravidla pravé ruky. Síla pole je ovlivněna několika faktory. Počet smyček určuje rozsah působení, množství proudu určuje množství aktivity a materiál v jádru určuje elektrický odpor. Čím více smyček a čím vyšší proud, tím silnější magnetické pole vznikne.

Jestliže je smyčka ve svém středu dutá, bude generovat jen velmi slabé pole. Do středu cívky lze vkládat různé feromagnetické nebo paramagnetické věci - jádra, což zesílí jejich magnetické pole, například železný hřebík. Pro tento účel se běžně používá měkké železo. Přidání takovýchto jáder může pole zesílit stokrát až tisíckrát !!!

Magnetická síla pak vzniká při průchodu elektrického proudu vinutím cívky na ocelovém jádře. Čím větší prochází cívkou proud – tím je magnetické pole silnější. Stejně tak čím víc závitů cívka má, tím bude produkovat silnější magnetické pole. V praxi je však tato síla fyzikálně omezena celkovou magnetickou vodivostí jádra v elektromagnetu, která prostě nemůže být nekonečná.

Společnost SAV vyrábí elektromagnety v mnoha různých variantách a proto mají obrovskou škálu uplatnění. Mezi nejpoužívanější aplikace patří:

- Elektromagnety pro strojní obrábění, zejména pro upínání na bruskách
- Elektromagnety pro těžkou manipulaci s břemeny, šrotem, hutním materiálem atd.
- Malé elektromagnety pro bezpečnostní jištění, automatizovaná řešení, drobnou manipulaci a všestranné využití
- Speciální elektro-magnetické upínače a přípravky ušité na míru zákaznickým potřebám.

1) Elektromagnety pro strojní obrábění
Elektromagnety jsou ve strojním obráběním nejstarší používanou technologií. Jejich princip fungování a konstrukce se za posledních 100 let změnila jen minimálně a brusku bez elektromagnetu si již dnes málokdo dovede představit. Společnost SAV je renomovaným dodavatelem elektromagnetických upínačů pro přední světové výrobce burusek. Díky vlastní výrobě a silnému konstruktérskému týmu jsme schopni nabídnout prakticky jakýkoliv typ elektromagnetu.
  


2) Elektromagnety pro manipulaci
Manipulační systémy od společnosti SAV najdou uplatnění všude tam, kde je třeba zvedat a manipulovat předměty z feromagnetických materiálů. Sortiment našich produktů nabízí množství příkladů použití, které můžete aplikovat ve svém provou. Elektromagnety jsou ideálním prostředkem pro zvedání, jelikož umožňují flexibilně měnit sílu svého magnetického pole. Najdou uplatnění při manipulaci s ocelovými plechy, trubkami, profily, pásovinou, cívkami, ocelovým šrotem a při mnoha dalších aplikacích.
      

 

3) Malé elektromagnety
Malé elektromagnety jsou nejprodávanějším výrobkem z celého sortimentu elektromagnetických upínačů. Tyto spolehlivé a cenově přístupné výrobky najdou uplatnění v mnoha aplikacích. Díky 24 V provoznímu napětí jsou předurčeny do automatizovaných procesů jako manipulátory s drobnými předměty na robotech. Rovněž se využívají jako bezpečnostní prvky k jištění nejrůznějších dvířek či přípravků, dále jako přídržné magnety při výrobě ocelových konstrukcí a v mnoha dalších aplikacích. Elektromagnety jsou bezůdržbové a mohou pracovat v nepřetržitém provozu a v nekonečném množství cyklů.
      

 

 

4) Speciální elektromagnety a elektromagnetické přípravky
V mnoha případech se setkáváme s aplikací ve které nelze využít stávající standarní výrobky ze sortimentu skupiny SAV. Jsme však schopni navrhnout, nasimulovat a posléze nabídnout řešení přímo na míru vaší aplikaci a vašim výrobním podmínkám.  Neváhejte nás proto oslovit, upínací přípravky konstruujeme již přes 25 let.