Magnetické desky

Magnetické desky od společnosti SAV najdou uplatnění při většině druhů obrábění, jako je frézování, broušení, soustružení, řezání, EDM aplikace. Stručně řečeno všude tam, kde je obrobek z feromagnetického materiálu možno plošně upnout k desce magnetického upínače.

Oproti mechanickému upínání ve svěráku mají magnetické systémy mnoho výhod. Magnetické upínání je jednodušší, rychlejší a v neposlední řadě můžete desku magnetického upínače osadit mnoha obrobky najednout.
Magnetická upínací deska Vám rapidně zvýší efektivitu stroje i produktivitu práce a to díky rychlejšímu upínání a možnosti upnout a následně obrábět několik obrobků najednou.

Z hlediska technologie dělíme magnetické desky na tři základní typy. Permanentní upínací desky, elektromagnety a elektropermanentní upínací desky.

Permanentní upínací desky se hodí pro všechny druhy obrábění. Obsahují vnitřní systém s neodymium-železo-bórovými jádry uspořádanými v řadách, které vytváří velmi silné magnetické pole. Zapínají se manuálně otočením páky, což není úplně vhodným řešením pro CNC a automatizované procesy, najdou proto uplatnění zejména na konvenčních strojích a v aplikacích, kde je kladen důraz na nízkou pořizovací cenu.

Elektromagnety tvoří širokou skupinu výrobků s mnoha možnostmi využití. Technologie, kdy je magnetické pole tvořeno cívkou okolo jádra je známá již desítky let. Upínací síla je pak tvořena stejnosměrným proudem v cívce. Ve strojním obrábění najdeme elektromagnety na většině moderních brusek. Stále oblíbenější jsou rovněž malé 24V elektromagnety, jenž najdou uplatnění v automatizovaných procesech. Jsou ideálním řešením pro rychlou manipulaci s drobnějším materiálem, k přidržení bezpečnostních dveří a všude tam kde je potřeba maximální síla při zachování minimálního rozměru magnetu.

Poslední skupinou jsou elektropermanentní magnetické desky. Toto hi-tech řešení je kombinací prvních dvou technologií. Vnitřní systém obsahuje jak permanentní magnety, tak cívku s jádrem. Elektropermanentní desky jsou nejsilnější a nejbezpečnější, jelikož vyžadují přísun elektrické energie jen při zmagnetizování a demagnetizaci. Najdou uplatnění tam, kde je kladen důraz na sílu, bezpečnost a rychlé nastavení. Jsou vhodné pro CNC obrábění, automatizované výrobní procesy a náročné řezné podmínky.

Každá magnetická upínací deska je ukončena pólovou deskou, jenž chrání magnetická jádra a cívky uvnitř systému. Pólovou desku magnetických upínačů tvoří vždy pól (ocelová lamela) a nemagnetický pólový oddělovač. U upínačů od společnosti SAV jsou pólové oddělovače tvořeny kvalitní mosazí, nikoliv jen zalité epoxydovou pryskyřicí, jako je tomu u konkurenčních magnetů. Magnetické desky s mosaznými oddělovači mají lepší životnost, vyšší tuhost a lépe tlumí vibrace při obrábění. Šířka ocelové lamely a oddělovače pak definuje pólovou rozteč magnetických desek. Magnety s tenkou pólovou roztečí jsou vhodným řešením pro drobné obrobky, zatímco magnety s širokými roztečemi se používají u silných upínačů při frézování velkých obrobků, kde je kladen důraz na vysoké magnetické pole a nutnost překonat velkou vzduchovou mezeru (nerovnosti obrobku).