Vyvinut mechatronický upínač

Skupina SAV investuje nemalé finanční prostředky do výzkumu a vývoje v oblasti magnetického upínání a automatizace. Výsledkem je řada inovací a originálních výrobků, které prezentujeme jako novinky na stojírenských veletrzích. Nejnovějším přírustkem je elektro-permanentní magnetický upínač s integrovaným mechatronickým 6-ti čelisťovým sklíčidlem. Tento inovativní koncept upínání najde uplatnění zejména při automatizaci obráběích strojů, konkrétně pro přesné vycentrování obrobku s vysokou opakovatelností. Na upínači tak odpadá nutnost resetování při výměně obrobku a umožňuje tak vysoký výkon stroje a zkrácení přípravných časů na minimum. Upínač dohromady umožňuje až 6 možností nastavení pro upínání.
Jádro upínače tvoří inovovaný magnetický systém s optimalizovaným nastavením a reálnými magnetickými póly, to vše při zachování velice nízkého magnetického pole. Sklíčidlo je tvořeno 6-ti integrovanými lineárními čelistmi o jejichž pohyb se stará servopohon s integrovanou brzdou a řídící systém s přesností až do 0.0025 mm !!!!
Magnetický upínač má průměr 1000 mm a výšku 165mm, rychlost nastavení čelistí je volitelná. Nominální upínací síla magnetického upínače o tomto průměru je 300 daN na pól. Upínač nabízíme v průměrech od 850 mm až po 3000 mm. Je rovněž možné nabídnout větší průměry, které již budou tvořeny z dílčích segmentů.
Premiéra magnetického upínače je plánovaná na veletrhu ABM 2010 ve Stuttgartu.